Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Modstand mod chokolade-forbud i daginstitutioner Modstand mod chokolade-forbud i daginstitutioner

Idéen om at fjerne chokolademadder og søde sager fra børns madpakker møder modstand fra børneernæringsekspert og i BUPL's centrale lederråd.
 3848 

Landets børn skal sandsynligvis ikke frygte for madpakkens indhold af chokolademadder og mælkesnitter.

For idéen fra Red Barnets Børnehave i Horsens, hvor børnenes madpakker bliver støvsuget for chokoladepålæg, sukkerrige børneyoughurter og andre søde sager, møder modstand blandt ernæringseksperter og i det centrale lederråd i pædagogernes landsforening, BUPL.

Ingen af dem ønsker at kommentere den konkrete sag fra Horsens, men den generelle holdning er, at problemer med slik og søde sager i børns madpakker bør løses gennem dialog og ikke ved at konfiskere maden.

"Jeg synes ikke, at man skal lave et ernæringspoliti, som går rundt og inddrager mad. Eksempelvis er en chokolademad ikke mere usund end en mad med spegepølse, så det er svært at sige, hvad man skal konfiskere", forklarer læge Christian Mølgaard fra Institut for Human Ernæring.

"Desuden er det enkelte måltid ikke afgørende. For at vurdere, om børn spiser sundt nok, skal man kende den totale ernæring", fortsætter han.

"Jeg frygter, hvad der kan ske med det barn, som får taget noget af sin mad. Det kan komme til at føle sig udstødt", siger han.

Madsociolog Lotte Holm er enig: "Man skal tænke på, hvad madpakken betyder for børnene. Det er jo et stykke af familien, som de tager med sig i institutionen. Derfor kan det virke stødende, hvis børnene får at vide, at det, de har med i madpakken, er dårligt og forkert, for madpakken er jo et udtryk for far og mor", vurderer Lotte Holm fra Institut for Human Ernæring.

Begge mener, at samtaler om sund kost med børnenes forældre er en væsentlig bedre løsning. Dialog med forældrene er også den foretrukne model blandt medlemmer af BUPL's centrale lederråd.

"Det helt centrale er at snakke med forældrene om, hvad der er et godt børneliv, og at vi melder ud med vores holdninger om, hvordan børn vokser op og bliver hele mennesker. Vi skal ikke være smagsdommere for forældrene, for vi kommer ikke langt med at bedømme og fordømme, men det gør vi med dialog", forklarer Leif Krongaard, som er medlem af BUPL's centrale lederråd.

Han oplever ikke de søde sager i madpakken som et uoverkommeligt problem. Det gør Lone Ast, leder af SFO Stjernen i Albertslund og medlem af det centrale lederråd, heller ikke.

"Vi siger til børnene, at de skal spise den sunde mad inden desserten. Men det er ikke vores opgave at bestemme, om de må få de søde sager. Vi skal jo også tænke på, hvordan vi voksne selv har det. Selvom vi har spist vores madpakke, kan vi da godt få behov for lidt sødt sidst på eftermiddagen", fortæller Lone Ast.

"Jeg synes ikke, at børnene skal opleve, at man tager tingene fra dem, for man gør jo børnene til gidsler, når det er forældrene, som har smurt madpakken. Hvis man så har det, der kaldes svage børn, kan problemet løses ved at etablere et tværfagligt samarbejde med sundhedsplejersken eller andre med kontakt til familien og påvirke positivt på den måde. Hvis familien ikke ved, hvor vigtig sund mad er, så spiser børnene bare de forkerte ting i smug", siger Lone Ast.

Kilde: Jyllands-Posten

15-08-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Danske kvinder føder større børn

Chokolademadder er OK

De små skal lære at sige nej til slik

Børnehave konfiskerer usund mad

Børnelæge vil have advarsler på slik

Børn får for meget sukker

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

usund kost










Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook