Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Børn får for meget sukker Børn får for meget sukker

En ny stor kostundersøgelse viser, at danske børn får alt for meget sukker.
 3955 

En ny stor kostundersøgelse lavet af Fødevaredirektoratet viser, at danskerne de seneste syv år har skåret 20 procent ned på fedtet i maden.

De store kostkampagner synes således at have haft en præventiv virkning. Mindre glædeligt er det dog, at undersøgelsen blotter en ny og foruroligende fjende blandt børn: Sukker.

Selv om den del af Fødevaredirektoratets undersøgelse kun tæller en kortlægning af 207 danske børns kostvaner, er der en klar og foruroligende tendens til, at de små poder får alt for meget sukker.

Den store synder i det spil er navnlig sodavand. De 4-14-årige drikker i gennemsnit en halv liter sodavand hver anden dag, hvilket er en fordobling på syv år. Sukker udgør således 15 procent af det samlede energiindtag i børns kost mod de anbefalede 10 procent, hvilket bekymrer både Fødevaredirektoratet og børne- og ungelæge Vibeke Manniche.

"Selv om man kan glædes over undersøgelsens resultat med hensyn til fedt, frugt og grønt, så lægger den også op til, at der skal fokuseres på sukker. Der har været en tendens til, at sukker har fået lov til at leve sit eget søde liv - men sukker er usundt. Det mætter kunstigt, svækker indlæringsevnen hos børn - og så feder det. Vi skal til at slå hårdt ned på det også", siger Vibeke Manniche.

Kilde: Politiken

07-06-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Overvægt medfører stor risiko for gravide

Gravid-gymnastik med dobbelt effekt

Light sodavand medfører for tidlig fødsel

Babyer får slik 3 gange om ugen

Blodprøve kan forudsige fødselsdepression

Kejsersnit øger risikoen for sukkersyge

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

sukker










På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook