Far og mor skal ikke gå hjemme på barselsorlov samtidig. I hvert fald ikke, hvis den ene får fuld løn, og den anden får løn eller dagpenge. Det mener arbejdsgiverne. Derfor kræver de, at ansatte, der vil på barselsorlov med fuld løn, skal skrive under på, at ægtefællen ikke går på orlov samtidig.
Kravet om, at kun den ene af forældrene er på orlov med penge i ryggen, bliver stillet af arbejdsgivere inden for såvel industriens område som i finanssektoren. Lønmodtagerne ryster på hovedet, mens regeringenspartiets Venstre mener, at det bryder direkte med regeringens intentioner om, at flere mænd skal på barsel.
"Vi har netop sendt blanketter ud til vores medlemsvirksomheder, hvor ansatte skal skrive under på, at der kun er én, der er på orlov. Vi er bange for, at vi ender med at skulle betale to ægtefæller, der begge arbejder i finanssektoren, fuld løn under barsel. Men vi har valgt, at kravet også skal gælde, hvis ægtefællen arbejder uden for sektoren", siger Jannik Dresling, underdirektør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening.
Venstres arbejdspolitiske ordfører, Jens Vibjerg, mener, at arbejdsgiverne er på vildspor og handler i strid med intentionerne i barselsreformen.
Kilde: Ritzaus Bureau
12-08-2002

|