Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
Gravide får ikke samme tilbud Gravide får ikke samme tilbud

Det offentlige sundhedsvæsens tilbud til gravide er forskelligt fra amt til amt, selv om Sundhedsstyrelsen har udstedt landsdækkende retningslinjer.
 3911 

Det offentlige sundhedsvæsens tilbud til gravide er forskelligt fra amt til amt, selv om Sundhedsstyrelsen har udstedt landsdækkende retningslinjer for, hvad de gravide skal tilbydes.

Gravide i Ribe Amt tilbydes scanning i uge 12 og 19, gravide i Vejle Amt tilbydes scanning i uge 10-12 og 16-18, mens gravide i Sønderjyllands Amt tilbydes terminsscanning i uge 10-12.

Kun hvis lægen vurderer, at der er grund til det, tilbydes den såkaldte nakkefoldsscanning i uge 11-13, der kan afsløre mongolisme. Det tilbud får omkring halvdelen af alle gravide.

Til gengæld får gravide i Sønderjylland tilbud om en tripletest, som er en blodprøve, der kan vise det samme som en nakkefoldsscanning.

Kilde: JydskeVestkysten

21-09-2005

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Far med til scanning?

Derfor bekymrer gravide sig mere

Fødslen af mit andet barn - endnu et mirakel

Alvins ankomst

En lang men god fødsel

Fødslen af Benjamin

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

nakkefoldsscanning

tripletest

Læs meget mere om at være gravid og alt hvad det indebærer for dig og dit kommende barn:

Graviditet









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook