Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
Barselsfond skal hjælpe kvinder i job Barselsfond skal hjælpe kvinder i job

Det skal være slut med, at yngre kvinder vrages til jobs, fordi arbejdsgiverne frygter for fremtidige udgifter til barsel.
 3181 

Det skal være slut med, at yngre kvinder vrages til jobs, fordi arbejdsgiverne frygter for fremtidige udgifter til barsel. Det mener LO, der nu går aktivt ind i kampen for en barselsfond.

Næstformand Tine Aurvig-Huggenberger foretrækker, at arbejdsmarkedets parter selv kan finde en løsning, men hun vil ikke på forhånd afvise lovgivning som en mulighed.

I maj måned fik de Radikale og Dansk Folkeparti skabt flertal for at pålægge regeringen at beregne de økonomiske og beskæftigelsesmæssige konsekvenser af en barselsfond.

Jens Vibjerg (V) mener ikke, at en barselsfond er noget, politikerne skal blande sig i, men Pia Christmas-Møller (K) synes, det er konstruktivt, at fagbevægelsen er kommet på banen.

Mens de Radikale foretrækker lovgivning på området, har Pia Christmas-Møller endnu ikke taget endelig stilling til, om det er bedst at lovgive eller lade arbejdsmarkedets parter klare sagen. Hun ønsker først og fremmest at tage hensyn til de små virksomheder, der har mange kvinder ansat.

Kilde: Berlingske Tidende

30-06-2003

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Så lidt barsel holder danske fædre

Mænd snydes for barsel

Yngre mænd er vilde med barsel

Stor erstatning til fyret far på barsel

Det er OK at fyre gravide

Bankmænd holder mere barsel

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

barselsfond

barselsorlov

Læs meget mere om rollen som mor:

Mor









Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook