Airbag i selen skal redde små børn En ny airbag i sikkerhedsselen skal redde børn fra trafikdøden.
4349
Hidtil har det heddet sig, at børn absolut ikke måtte sidde i nærheden af airbags, fordi puderne kan slå lige så hårdt som en sværvægtsbokser, når de blæser sig op. Men den sandhed rokker Renault nu ved. Næste år kommer det franske mærke med en ny slags sikkerhedssele med indbygget airbag til passagerer på bagsædet.
Airbaggen får i oppustet tilstand en volumen på næsten 60 liter og form som et spidst æg. Med det nye sikkerhedsudstyr sigter den franske bilproducent på at få nedbragt antallet af alvorlige skader hos især mindre børn.
Sidste år kom 60.000 europæiske børn til skade i bilulykker. I Danmark kom 283 børn under 14 år til skade i 206 biluheld.
For de mindste børn op til 2 år, som har en relativt svag nakkemuskulatur, er det meningen, at airbag'en skal hjælpe med at holde barnets hoved på plads, så det undgår at knække i nakken.
De lidt større børn i alderen 2 til 4 år har en særlig risiko for, at hovedet rammer ned imod knæene under en ulykke, hvis ikke de er spændt ordentligt fast på bagsædet. Også her vil den nye airbag kunne forhindre skader i de fleste tilfælde.
Blandt større børn og voksne er det et alvorligt problem, at alt for mange helt dropper selen på bagsædet. Over halvdelen af alle bagsædepassagerer slår hovedet mod forsædet ved en ulykke. Det kan den nye airbag i de fleste tilfælde forhindre - også selv om man ikke benytter selen.
Renault har siden 1999 arbejdet med at få plads til en airbag i sikkerhedsselen. Resultatet er blevet, at mavebæltet er blevet 2,5 centimeter tykkere på det sted, hvor airbag'en sidder. Bredden på bæltet er stadig den samme.
Ifølge tal fra den franske pendant til Rådet for Større Færdselssikkerhed kan hele 75 procent af alle skader hos små børn undgås, hvis børnene spændes rigtigt fast i en barnestol og med sikkerhedssele.