Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Krav om hårdere straf for at fyre gravide Krav om hårdere straf for at fyre gravide

Regeringen opfordres til at straffe hårdere, når arbejdsgivere fyrer gravide.
 2798 

Forbrydelse betaler sig, når det gælder fyringer af gravide. Det mener store dele af oppositionen i Folketinget, som derfor opfordrer regeringen til at skærpe straffen over for arbejdsgivere, der fyrer gravide.

Den typiske straf for en uberettiget fyring er, at arbejdsgiveren skal punge ud med 6 måneders løn til kvinden. Denne pris er et stigende antal arbejdsgivere villige til at betale, viser en voldsom stigning i antallet af fyringssager fra flere fagforeninger. Ved at fyre en gravid undgår arbejdsgiveren både at sende hende på barsel og give hende fri til at passe syge børn bagefter.

"Straffen bør hæves til et helt år, så den svarer til længden af den nye barselsorlov. Ellers bliver det relativt billigere at fyre en gravid", siger de radikales arbejdsmarkedsordfører, Anders Samuelsen.

"Jo længere barselsorloven bliver, desto større incitament får arbejdsgiverne naturligvis til at fyre de kommende mødre. Derfor skal straffen skærpes", siger Ole M. Nielsen fra Kristeligt Folkeparti.

Socialdemokratiets ligestillingsordfører, Sophie Hæstrup Andersen, tilføjer, at regeringen gør det endnu mere fristende at fyre gravide, fordi kvinderne fremover forlader arbejdspladsen i endnu længere tid på grund af nedskæringer på daginstitutionerne og regeringens plan om at betale kvinderne for at passe deres egne børn i hjemmet.

Regeringspartierne afviser at skride yderligere ind. "Alt tyder på, at der bliver rift om arbejdskraften i de kommende år. Arbejdsgivere, der fyrer gravide får et dårligt ry og får sværere ved at tiltrække den nødvendige arbejdskraft", siger Venstres arbejdsmarkedsordfører, Jens Vibjerg

06-03-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Gravide er også beskyttet i afskedigelsesrunder

Erstatning selv om chefen ikke kendte til graviditet

Stor erstatning til fyret far på barsel

Det er OK at fyre gravide

Stor erstatning til degraderet gravid

Fyring af gravid koster 91.000 kroner

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

fyring

arbejdsgiver

Læs meget mere om at være gravid og alt hvad det indebærer for dig og dit kommende barn:

Graviditet









Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook