Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
En drøm der er gået i opfyldelse En drøm der er gået i opfyldelse

Første gang Michelle blev gravid, ville hendes kæreste ikke have børn.
 2455 

Skrevet af Michelle

Jeg har en skøn datter, som netop er fyldt 4 år. På hendes fødselsdag fandt vi ud af, at hun skal være storesøster til sommer. Vi glæder os til at starte lidt forfra og få endnu et familiemedlem. Det er som en drøm, der er gået i opfyldelse, at endnu et barn er på vej ud i den store vide verden.

Første gang jeg ventede mig, var ikke helt lykkens gang. Barnets far mente nemlig ikke, at vi skulle have børn. Jeg blev gravid, og da han fik det at vide, snakkede han ikke til mig i flere dage. Jeg vidste ikke, om jeg var "købt eller solgt", men glad var han ikke ligefrem.

Jeg følte mig meget alene i al den tid, jeg ventede mig, og jeg håbede på det bedste. Tiden gik, og den dag hun blev født, vendte han heldigvis 180 grader og blev far med stor F. Han kunne ikke undvære hende bare en enkelt dag.

Denne gang er han heldigvis med fra starten og bekymrer sig om, at jeg nu har det godt og nusser omkring mig, og det er en stor modsætning til den første gang. Men det er rigtigt dejligt, og jeg nyder, at han nu tænker endnu mere på mig og vores næste lille guldklump.

02-01-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Få din fødselsberetning i GRAVIDA

GRAVIDA #2

Fortæl om din fødsel

Silles lynfødsel

En fars fødselsberetning

Fødslen af mit andet barn - endnu et mirakel

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

fødselsberetning

Læs mange flere spændende fødselsberetninger og skriv din egen:

Din historie









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook