Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Krampe Krampe

Krampe er en smertefuld sammentrækning af musklerne, der som regel forekommer henimod slutningen af graviditeten.
 3690 

Krampe er en smertefuld sammentrækning af musklerne, der som regel forekommer i læggen eller i foden henimod slutningen af graviditeten.

Det kan være forårsaget af det ændrede hormonniveau og den større mængde blod, som gør den gravides blodcirkulation mindre effektiv. Det kan også skyldes forkert kost, så der er for lidt optageligt kalcium til rådighed - eller ubalance mellem dette og andre mineraler.

Krampe udløses ofte af en speciel bevægelse, som f.eks. at du strækker dig med helt strakte fødder. Musklen kan efterfølgende være øm i flere timer eller dage.

Hvad du selv kan gøre

• Massér det berørte område godt, eller læg en varm og fugtig vaskeklud på.

• Når du går, skal du strække dine lægmuskler ud ved at bøje fødderne opad under gangen, så du skubber hælene væk fra dig.

• For at forbedre din blodcirkulation, kan du rotere med fødderne ved anklerne. Du kan også rulle med bare fødder 20 gange med hver fod henover en tom flaske (eller en fodmassagestav) hver aften, inden du lægger dig til at sove.

• Læg mærke til hvad du spiser. Hvis kramperne skyldes ubalance i din kost, og du retter den, kan kramperne forsvinde i løbet af en uges tid. Prøv at skære ned på din indtagelse af kalium (findes f.eks. i bananer), og spis flere mejeriprodukter (kalciumholdige fødevarer) eller tørrede abrikoser og brune ris (der begge indeholder magnesium).

21-01-2001

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fødslen af mit andet barn - endnu et mirakel

7 vigtige tegn hos syge spædbørn

En dramatisk fødsel med svangerskabsforgiftning

Mit levende mirakel og min døde engel

For tidlig fødsel kan afsløres af blodprøve

Min beretning om Christoffers fødsel

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

krampe

Læs meget mere om at være gravid og alt hvad det indebærer for dig og dit kommende barn:

Graviditet









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook