Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
Nyfødte børn får Viagra Nyfødte børn får Viagra

Skejby Sygehus har gode erfaringer med at bruge Viagra til nyfødte.
 4550 

Viagra er ikke længere forbeholdt mænd med rejsningsproblemer. Præparatet (under navnet Revatio) bruges nu også til behandling af nyfødte med lungeblodpropper og forhøjet lungeblodtryk.

På Skejby Sygehus bruger intensivlægerne med succes Viagra til at behandle nyfødte, der ikke har færdigudviklede lunger eller har forhøjet lungeblodtryk efter en hjerteoperation.

Blodtrykket i lungerne sænkes markant, uden at der samtidig sker et uhensigtsmæssigt fald i blodtrykket generelt.

"Vi har gode resultater med at anvende Viagra til de nyfødte, hvis de har forhøjet lungeblodtryk efter hjertekirurgi, eller hvis de har medfødt forhøjet lungeblodtryk. Men vi anbefaler, at stoffet anvendes med forsigtighed, hvis barnet har fået forhøjet lungeblodtryk efter at have slugt fostervand med afføring - en såkaldt mekonium aspiration", siger overlæge Hanne Ravn.

Kilde: Dagens Medicin

26-05-2006

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Min fødsel startede med snydeveer

En barsk start på livet for Esme

Mine 2 fødsler

Mias fødsel

Scanning kan opdage lungefejl inden fødslen

Åndenød

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

lunger

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook