Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Børnepasning følger ikke arbejdstiderne Børnepasning følger ikke arbejdstiderne

Daginstitutionernes åbningstider følger ikke med forældrenes skæve arbejdstider, lyder kritikken af kommunerne.
 3151 

Det bliver sværere for forældrene at nå at aflevere og hente børnene fra daginstitutionerne inden for normal arbejdstid.

En ny undersøgelse viser, at mens flere danskere arbejder på skæve tidspunkter - om aftenen og om lørdagen - så åbner og lukker vuggestuer og børnehaver, som de plejer.

Det er Daginstitutionernes Landsorganisation, der offentliggør en analyse af åbningstiderne for børnepasningstilbud.

Kun 13 af 3.000 daginstitutioner har åbent før klokken 6 om morgenen og efter klokken 17 om eftermiddagen. 5 har åbent hele døgnet.

Det medfører problemer for forældrene, fordi arbejdsgiverne i højere grad forlanger, at ansatte skal arbejde på skæve tidspunkter, og fordi flere i dag kører langt for at komme på arbejde.

Kilde: DR

19-09-2005

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Her er landets dyreste vuggestuer

Slut med frit valg af vuggestue

Børnehaver vil være private

Dyrere at få passet børn

Børn rammes af vuggestuepest

Forældre er glade for daginstitutionen

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

daginstitutioner

åbningstider

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook