Farlige kemikalier i ammepuder Ammepuder indeholder bromerede flammehæmmere, formaldehyd og organiske opløsningsmidler.
6385
Ammepuder indeholder bromerede flammehæmmere, formaldehyd og organiske opløsningsmidler. Det viser en test i Tænk+Test.
Tænk+Test blev opmærksom på problemet, da en læser henvendte sig og fortalte om en ammepude, der lugtede voldsomt af opløsningsmidler.
Tænk+Test undersøgte sagen, og 4 ammepuder fra Baby-Dan, Lasal, Thorn og Vanilla Copenhagen blev sendt til eftersyn på Teknologisk Institut.
Mindst 2 og måske 3 indeholder de bromerede flammehæmmere (hormonforstyrrende stoffer), og alle 4 indeholder både organiske opløsningsmidler og formaldehyd.
Producenterne undskylder sig med, at de til ammepuderne har brugt tekstiler, som bærer Øko-Tex Standard 100-mærket.
Selv om Øko-Tex Standard 100-mærket tillader nogle af stofferne i mindre mængder, så mener Forbrugerrådet, at de ikke bør være der overhovedet, når der findes alternativer, som ikke er miljø- og sundhedsbelastende.
Efter testen er ammepuden fra Vanilla Copenhagen blevet trukket tilbage fra markedet. Men der findes stadig mange typer og fabrikater af ammepuder i forretningerne.
Gode råd
• Vask betrækket inden brug - gerne flere gange. For hver vask halveres mængden af farlige kemikalier.
• Vask gerne både betræk og selve ammepuden, men gør det i miljøvenligt vaskemiddel, og sørg for at tørre puden godt, inden betrækket kommes på.
• Brug eventuelt en gammel hovedpude i stedet for en ammepude. Men kun hvis den kan kogevaskes - ellers kan der være problemer med støvmider.
Kilde: Forbrugerrådet og Informationscenteret for Miljø & Sundhed