Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Planlagt kejsersnit er ikke uden risiko Planlagt kejsersnit er ikke uden risiko

Der kan være store risici forbundet med kejsersnit. Alligevel kommer flere og flere børn til verden gennem mors maveskind.
 4069 

Der kan være store risici forbundet med kejsersnit. Alligevel kommer flere og flere børn til verden gennem mors maveskind, og ofte er det kvinden selv, der beder om det.

Hver 5. danske kvinde får i dag kejsersnit, hvor det i 1984 kun var hver 8. Det viser tal fra Sundhedsstyrelsen, som også for første gang har opgjort, at 448 mødre - svarende til over 6 procent af alle kejsersnit - selv havde ønsket kejsersnit.

Men planlagte kejsersnit er ikke uden risiko. Blandt andet kan der komme skader på det omkringliggende væv og blodkar, og i sjældne tilfælde kan et kejsersnit medføre livstruende komplikationer.

De store risici opstår, hvis kvinden vil føde igen. En undersøgelse fra det anerkendte lægefaglige tidsskrift The Lancet fra 2003 viser, at hvis en førstegangsfødende får kejsersnit, har hun dobbelt så stor risiko for at føde et dødt barn som en kvinde, der føder naturligt.

Kilde: Politiken

01-04-2004

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fik kejsersnit så far kunne nå at se barnet

Kejsersnit på moders ønske

Fedme forøger risiko ved kejsersnit

Ultralyd afgør om det er sugekop eller kejsersnit

Foranliggende moderkage (placenta prævia)

Bedre førstegangsfødsler medfører færre kejsersnit

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

kejsersnit

Læs meget mere om forberedelse til fødslen og om selve fødslen:

Fødsel









På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook