Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
For mange danske nyfødte dør For mange danske nyfødte dør

For hver 1.000 babyer, der skriger verden i møde, dør næsten 5 inden deres 1-års fødselsdag. Det viser nye tal fra Sundhedsstyrelsens fødselsregister.
 3240 

For hver 1.000 babyer, der skriger verden i møde, dør næsten 5 inden deres 1-års fødselsdag. Det viser nye tal fra Sundhedsstyrelsens fødselsregister, der gælder fra 2001.

Spædbørnsdødeligheden er faldet svagt i forhold til 5 år tidligere og kraftigt siden 1960, hvor 22 ud af 1.000 spædbørn døde inden for det første år.

Men Danmark har stadig højere dødelighed end alle andre nordiske lande undtagen Grønland.

Professor i børnesygdomme fra Rigshospitalets neonatalafdeling, Gorm Greisen, peger på, at vores generelle sundhedstilstand er lavere end hos vores nordiske naboer.

"Danske kvinder har i lang tid haft verdensrekorden som rygere, også under graviditeten. Vi er lidt tykkere, og vi drikker mere", siger Gorm Greisen.

Men når det er sagt, er den danske spædbørnsdødelighed blandt de absolut mindste i verden.

Ifølge Tove Petersen, der er afdelingslæge i Sundhedsstyrelsen, skyldes det lille fald i dødeligheden blandt spædbørn til dels centraliseringen af fødesteder i landet, der giver større fødesteder og dermed bedre beredskab til behandling af for tidligt fødte.

Egentlig burde tallet være stigende efter professorens vurdering. Der er flere fostre under 28 uger, som tidligere var rene aborter, men som nu bliver opfattet som levende fødsler og alligevel ikke klarer den. De påvirker derfor statistikken.

Kilde: Berlingske Tidende

02-07-2003

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fald i antallet af vuggedød

Nye svar på vuggedødens gåde

At blive mor igen efter at have mistet Lia

Forældre i sorg får sparekniven

Vuggedød skyldes hjernefejl

Da vi mistede Emil

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

spædbarnsdød

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook