Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Mødregruppe: Marts 2012

Læs venligst vores retningslinjer før du skriver et indlæg.

Skriv et svar

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.127.64)

Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang og vent)

Du besvarer nedenstående indlæg

Til Sascha

Læste dit indlæg længere nede, og fik lyst til at skrive til dig...

Jeg er mor til 3 dejlige krudtugler, jeg har diabetes 2 som har været insulinkrævende under alle mine graviditeter..
I alle mine graviditetsforløb har jeg mødt alle mulige slags læger, sygeplejerske osv... Og ja desværre render man også ind i dem der ikke virker til at have nogen situationsfornemmelse eller lign.
Dem mødte jeg også, og forstår til fulde dine tanker omkring det at være stigmatiseret... Det er fandeme ikke sjovt, og specielt ikke når man selv er en ret rummelig og tolerant person..

Jeg havde også nogle "nedture" de gange jeg mødte de mennesker, der blev det ekstra vigtigt for mig, at holde fast i mig selv og mine vædier når jeg stod overfor dem, og faktisk begyndte jeg at konfrontere dem med deres udtalelser, hvilket gjorde dem ret paffe.. Jeg oplevede at de ofte ikke kunne komme med nogle ord overhovedet, og derfor kunne jeg kun sige hvergang at jeg håbede de tænkte over det til næste gang deres fordomme og lign poppede op på deres arbejde..

Jeg var/er en proffesisonel patient og jeg forventer at møde et proffesionelt personale..

Så sig noget Sascha ! Det her er din graviditet, og ligegyldig hvad så er du dig, og det skal alle andre F****** acceptere.. Sig fra, sig til - tro på dig selv !
Du er en fantastisk mor, der gør dit allebedste for din lille baby inde i maven ( og det er godt det du gør)..

Mange tanker herfra
Camilla

Skrevet af På besøg (09-01-2012 kl. 10:31)


GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.








© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook