Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her

Mødregruppe: December 2009

Læs venligst vores retningslinjer før du skriver et indlæg.

Skriv et svar

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.69.130.111)

Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang og vent)

Du besvarer nedenstående indlæg

Dejlige størrelser

Der er nogle dejlige størrelser, vi har! Der sker så meget hele tiden.

Nikoline fylder 2 år d. 30. november, så der er absolut ikke længe til. Da storebror fylder 6 år på mandag, bliver Nikolines fødselsdag allerede holdt for familien d. 12. november. Langt størstedelen af familien kommer nemlig fra Jylland (vi bor på Sjælland), og derfor slår vi denne fejring sammen. På deres fødselsdage bliver de så fejret hver især af os.

Vi ønsker os dukketing og køkkentilbehør samt bøger og tøj til hende. Og ikke at forglemme bolde, for bolde er det helt store hit!

Nikoline er en rigtigt glad, men også meget temperamentsfuld pige, der ikke er bange for at give udtryk for, hvad hun vil (næsten den diametrale modsætning til storebror, der er så rolig og mild :o)). Hun snakker rigtigt meget! Flere sætninger og hun er også begyndt lidt på remser: "Kig op, der er en lop, kig ned, der er en ged, kig til venstre (og der udelader hun så lige svenskeren), kig til højre, der er en stodder".

Hun er rigtigt glad for vuggestuen, og der mærker de heldigvis ikke helt så meget til det føromtalte temperament. Vi er dog ikke glade for den og håber, at hun får plads i den børnehave, som storebror går i indtil april, når hun skal flytte til september. Det er nemlig en helt fabelagtig institution!

Størrelse og vægt har jeg ingen idé om, da hun ikke er blevet vejet og målt siden 1-års undersøgelsen. Men det ser vi d. 30. :o). Hun spiser i hvert fald rigtigt godt, så der burde ikke være nogen ko på isen.

God fødselsdag til jer alle, når I når dertil!

Hilsen Janne

Skrevet af Janne1977 (04-11-2011 kl. 08:35)


GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.








© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook