Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.69.7.135)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

ja det var en svaer beslutning

at tage. Men synes at der vaar mere der talte for end imod. Synes stadig tit at folk troede at hun var meget yndre end hun var og at der var ting hun ikke kunne fordi hun var for lille (feks legoland med BH) som hun jo blev ked af. De regnede med at uden vaeksthormon ville hun blive 147cm og det maa da bare vaere rigtigt irriterende. Der er mange der synes at det soedt naar kvinder eller piger er smaa, men det er vist dem der ikke har proevet det selv ;0). Har veninder der er omkring 15o cm og som virkelig ville oenske at de var stoerre. Og vi endte med at sige at vi kan jo ikke ombestemme os naar hun er teenager og sige " vi synes det var synd for dig at du skulle have indsproejtninger hver dag saa vi valgte at du skulle forblive lille" ;0) Vil hellere forsvare at jeg har paatvunget hende at skulle have dem! Naa det her blev lidt rodet.
I forhold til det praktiske saa er det bare en lille indsproejtning i laaret hver aften. De foerste par maaneder var hun ikke saa vild med det, saa vi lavede en beloenningstavle og efter en uge fik hun gave, derefter to uger osv. Nu minder hun os selv om det hver aften og faar selv indsproejtningen gjort klar med naal og det hele.
Vi har ingen bivirkninger haft, ikke engang voksevaerk, saa det er jo heldigt! Da vi var til foerste opfoelgning 4 maaneder efter vi var startet og hun havde vokset 7cm viste jeg at det var det rigtige valg, ja og tudede som pisket, det betoed nok mere for mig end jeg havde regnet med!
Du maa endelig emaile hvis du vil snakke mere om det! Der er ogsaa en anden mor hvis datter er paa veksthormon herinde.


Skrevet af MAija (12-07-2010 kl. 22:59)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook