Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.50.90)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

Tak for dit svar 2

............... Uden at skulle kæmpe med det faktum, at kvinder slår andre kvinder i hovedet med, hvad der er naturligt/unaturligt at gøre som kvinde. Og det er det, der er min oplevelse, at du gør i dine indlæg. Du skriver, at du ikke "dømmer" nogen, og at du ikke mener noget "nedladende". Som jeg hører din brug af ordet naturligt/unaturligt ligger der fra din side en VURDERING eller værdiladning implicit heri (positivt versus negativt). Og det er I SIG SELV brugen af begrebet naturlighed som værdiparameter, jeg bliver trist (og føler mig stødt) over. Det ville jeg også blive, hvis begrebet naturlighed blev brugt som værdiparameter af en kvinde overfor andre kvinder i alle mulige andre sammenhænge, der er knyttet til deres KVINDELIGHED. Hvor mange kvinder slår unødvendige knuder på sig selv (eller får svære skyldfølelser), fordi de kæmper med ammemafiaens vurdering af amning som naturligt (underforstået: bedst)? Hvor mange kvinder løber ind i problemer i forsøget på at leve op til diverse idealer (det være sig som mor, hustru, arbejder osv.) der er defineret udfra en såkaldt "naturlighed" (indeholdende en værdidom), men som alle er kulturelt betingede størrelser? Jeg ved ikke om du forstår, hvad det er der "trigger" mig - men hvis du gør: Så vil jeg gerne efterlyse 1) En eftertænksomhed i forhold til brugen af begrebet "naturligt" som værdi og 2) måske endda en smule kvindelig solidaritet i form af en forståelse for, at kvindelighed som det praktiseres i forskellige former ikke har en dyt med statistisk målbare faktorer at gøre...i min optik.
Ditte Maj (33 år og 40+0)

Skrevet af Ditte Maj (11-02-2011 kl. 12:42)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook