Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.69.214.125)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

Hej Julie- den gule cykel bruger Katrine

ude i børnehaven, hvor der er sat en "løbepind" (a la kosteskaft) fast på, så den voksne kan følges med hende- den har også "pladepedaler", så hun bliver spændt fast til- ligesom hun bliver spændt fast om livet med en rem og bøjle.

Vi har ansøgt om en rød tandem fra firmaet MeyBike- den en magen til den, hun cykler på med en voksen, når de tager på ture for at få mest mulig stimuli (lugte, dufte, vinden i ansigtet, regnen på næsen (øj, hun hader regn og blæst!) balancen, motionen- som blinde børn ikke kan få nok af pga forsigtighedspricippet= erfaring= blå skinneben, "sorte" knæ, skrammer= gangen bliver langsommere, og motionen ikke optimal)
Vi fik også at vide, at vi havde en egenbetaling svarende til den cykel, som hun ellers skulle have haft. Vi samlede priser, modeller, firmaer og vedlagde, så de selv kunne se hvad vi havde planlagt.

Vi har lige solgt vores klapvogn, og pengene derfra= egenbetalingen :o)

Tak for dit svar og link.
Mvh. Joan :o)

http://www.hmi-basen.dk/blobs/produktblade/13197.pdf

Skrevet af Joan (11-03-2011 kl. 20:30)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook