Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.127.64)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

fortsættelse

Desuden spørger hun meget! Om mange ting der for os virker logiske. Et spørsmål fører altid 10 andre med sig, nogen gange de samme spørgsmål spurgt på en forskellige måder.
Hun er heller ikke så god sprogligt, har tit svært ved at forklare sig.
Sommetider bliver hun frustreret over hun ikke kan udtrykke sig, og fortælle det hun gerne vil. Vi prøver at rette hende når hun siger tingene forkert, men de samme fejl gentager sig hele tiden.
Det hele er s.. lidt frustrerende.
De andre børn er begyndt at se at hun er anderledes, og at hun kommer med ”dumme” spørgsmål, og ikke altid forstår tingene. Hun søger tiere børn der er yngre end hende selv at lege med.

Vi håber der kan komme lidt skub i tingene når hun starter sit 3. skoleår efter sommerferien.
Vi vil i hvert fald have et møde op at stå med skolen.
Vi har måske en mistanke om at hun er ordblind, men det er jo bare et gæt.
Jeg ved ikke om det også kan have noget at gøre med hendes tilværelse hjemme ved hendes mor, hvilket ikke har kørt helt så godt de sidste år. Kæresteproblemer og måske lidt for mange øl.

Er der andre af jer der har eller har haft børn med indlæringsproblemer af samme type?

mvh en fortvivlet bonusmor

Skrevet af mpm (24-07-2010 kl. 18:58)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook