Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.127.63)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

Nyt forsøg igang!

Hej
jeg er en priviligeret person, der nu forsøger at få barn nr. 3.
Første kom på gammeldags manér efter 9 mdr forsøg - Andet barn krævede 3 år inden undfangelse (var igennem godt 1 år med hjemmeforsøg, herefter operation hvor jeg fik diagnosen endometriose, kom i overgangsalderen, 3 insemineringsforsøg og endeligt 1 x IVF, som gav succes!)
For 3. barn har vi indtil videre været igennem et fryseforsøg (desværre uden held), og nu er jeg igang med en lang behandling.
Det er lidt bøvlet, da vi bor i udlandet, så alt skal koordineres med et feriebesøg og det bliver så dyrt, da vi ikke får tilskud til medicin og rejsen er dyr.

Er i den situation at jeg ikke synes jeg kan brokke mig, fordi jeg har to lækre unger, men synes bare det er SÅ irriterende at skulle igennem alt dette, når det går så skide let for så mange....

Håber så inderligt at det vil lykkes denne gang, for jeg er bestemt ikke rar at være sammen med for tiden - hverken for mig selv eller min familie, pga hormon-påvirkning!

Arbejder på et sygehus, hvor jeg ser Mange gravide... har sådan lyst til at tage fat i dem, og sige "I ved ikke hvor heldige I er!"..... Men må nok hellere lade være.... Synes bare jeg tænker på børn og babyer konstant.

Håbe håbe håbe

/jubi

Skrevet af jubi (06-09-2010 kl. 13:40)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook