Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her


Freja

01-03-2011 kl. 15:18

Set af 235

TA

Kære Tvillingemor

Et par gode råd med på vejen, som hjalp for mig:-)
1) Få lægen/psykologen eller begge til at skrive, hvormange timer dine tvillinger kan være i daginstitution.Jeg fik også støttepædagog og alm. pædagog til at skrive det samme. Kan de være i inst. 5 timer dagligt, så regner du ud, hvormange timer du skal kompenseres for. Husk kørselstid til og fra arbejde.
2) Søg både ugentlige timer og enkeltedage til undersøgelser. Skal et af dine børn til undersøgelse, kontrol eller lign. får du for en hel dag (som regel). Det er det bedste, vi har fået!
3) Er der andre søskende, så skriv, hvordan de er påvirkede, og hvordan evt. timer kan hjælpe dem.
4) Vær faglig! Det er ikke synd for dine børn at være i inst. i for mange timer eller hårdt for dig - det er nødvendigt, at de er kort tid i inst./at du har tid til undersøgelserne osv. Hvis du forstår meningen:-)
5) Er der en far på banen:-), så skriv ham på ansøgningen også - ihvertfald til enkeltdagene. Om han også skal på den ugentlige afhænger af, om hvordan I vil dele det, om han har længere/kortere til arbejde, hvad han laver osv.

Det var vist det hele - du må endelig spørge om mere:-)

Mvh. Freja




Dette er et svar til Tabt arbejdsfortjeneste

af Tvillingemor (01-03-2011 kl. 11:51)




Tilbage til oversigten




GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.





© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook