Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Kan en operation gøre skeden strammere igen?

12858 12-08-2005

Kære Line.
Er du ikke syet ordentligt, kan en gynækolog afgøre, om en re-suturering vil bedre resultatet. Altså om du i bedøvelse bør have syningen klippet op og syet igen.

Dit barn er nu 8-9 måneder gammelt, og derfor kan vedkommende nok give dig svaret nu.

Der skal gå minimum 6 måneder fra fødslen (nogle vil sige 1 år), før endeligt resultat kan vurderes.

Man kan købe en vaginalvægt (ligesom små æg) af vægt fra 10 gram og op. Du skal være stærk nok i bækkenbunden til at kunne holde på, når du kniber musklen sammen.

Hvis en re-suturering kan klare problemet, er det OK at få lavet den nu.

Skal en egentlig plastikoperation med opstramning af muskler o.l. til, skal du være opmærksom på, at den kan ødelægges ved senere fødsler, og så er du lige vidt.

Derfor anbefales ved egentlig rekonstruktion, at eventuelle senere fødsler sker ved planlagt kejsersnit.

Har du ikke svært ved at holde på afføring og urin, og jeres sexliv ikke er væsentligt svækket på grund af den slappe bækkenbund, ville jeg vente med større korrigerende operation, til du har fået de børn, I vil have.

Men jeg ville få en gynækolog til at rådgive om nuværende eller senere mulige korrektionsmuligheder, samt vigtigt købe de omtale vaginalvægte.

Du kan eventuelt fremstille egne af Kinder-æg fyldt med 10, 20, 30 gram sand og fortsætte med daglige knibeøvelser. Ikke 1 men mange gange dagligt. Held og lykke.

Med venlig hilsen Karin Holm


Tilbage til spørgsmålet

Stil et spørgsmål til eksperterne

Karin Holm

Karin er uddannet som sygeplejerske og videreuddannet som både sundhedsplejerske og jordemoder. Karin har desuden en bachelor i psykologi fra Københavns Universitet.

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede brevkassesvar

Blodige klumper 1 uge efter fødslen

Hvordan ved man om man laver knibeøvelserne rigtigt?

Skal jeg have kejsersnit efter sidelæns fødsel?

Gravid i uge 24 med ømme og hævede skamlæber

Konstant tryk på blæren efter fødslen

Skal man lave knibeøvelser hver dag i graviditeten?

Hvilke øvelser skal man lave under graviditeten?

Gravid i uge 20 med tyngde i underlivet

Har blødt siden uge 5 - er jeg ved at abortere?

Hvornår har livmoderen normal størrelse efter fødslen?

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

slap skede

knibeøvelser
Læs meget mere om rollen som mor:

Mor









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook