Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Problemer med syning i skamlæben 1½ år efter fødslen

 8272  28-09-2006

Jeg fødte for 18 måneder siden en dejlig pige ved en forholdsvis nem fødsel. Jeg bristede ingen steder, men min datter kom ud med en arm oppe ved sit hoved og rev derved min ene skamlæbe næsten helt af. Den blev syet på igen.

I flere måneder efter fødslen var denne syning faktisk ret smertefuld, og når jeg tænker tilbage, er det det, der står som det værste i min erindring, ikke fødslen.

Nu er der jo gået over halvandet år, og jeg kan stadig mærke syningen. Især selvfølgelig i forbindelse med sexuelt samvær med min mand, der kan det nogen gange gøre ondt, og det er ligesom, der er en "fold", som skal flyttes, inden han kan trænge ind. Men også når det er koldt i vejret, eller når jeg har menstruation, kan jeg mærke denne syning, og den generer.

Er det normalt? Er det noget, der kan gøres noget ved, eller er det bare noget, jeg må lære at leve med? Vi tænker på eventuelt at blive gravide igen inden for de næste par år, vil den skamlæbe være mere udsat igen i en evt næste fødsel eller har det ikke noget at sige?

Mvh. Sara, 26 år.

Læs eksperternes svar



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.





© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook