Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Har jeg trukket slimproppen ud?

 4432  16-06-2005

Kan jeg - ved at måske have "trukket" slimproppen ud - risikere at abortere? Jeg ved godt, at spørgsmålet lyder underligt, men altså: I forgårs fik jeg den (idiotiske) idé at mærke efter med en finger i min livmodermund. Jeg fik uden problemer en lille fingerspids ind, og pludselig røg der en kæmpe klat slim med ud, hvorpå jeg blødte friskt blod.

Jeg blev meget forskrækket og tog direkte på skadestuen, som sendte mig op til en scanning + indvendig undersøgelse. Bortset fra blødningen fra livmoderhalsen så alt fint ud - livmoderhalsen var lukket og lang, og bebsen så ud til at have det fint. Blødningen aftog også hurtigt.

Nu er jeg alligevel lidt bange for, at jeg måske har fået slimproppen til at gå og måske kan risikere at abortere inden for en uge eller to. Jeg er lidt øm i nedre del af maven, men ellers har jeg det fint rent fysisk.

Kan du ikke fortælle mig lidt om denne slimprop og eventuelt sige, om den kan gendannes, hvis man kommer til at "hive den ud"? Jeg synes lægen gled lidt af, så jeg føler mig stadig meget forvirret!

Venlig hilsen Stella, 29 år (uge 12+6)

Læs eksperternes svar



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.





© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook