Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Hvor langt væk fra fødestedet må man være?

 4721  03-04-2003

Jeg er førstegangsfødende og har det "problem", at jeg har termin netop på min fars 50 års fødselsdag.

Mine forældre har valgt at holde stor fest, da det er en lørdag, og jeg vil naturligvis gerne med, hvis omstændighederne tillader det.

Festen holdes på Sydsjælland, og jeg skal føde i København. Jeg har hele tiden syntes, at afstanden var "overskuelig" i forhold til, hvis jeg nu skulle være blandt de få, der faktisk føder på terminsdagen.

Men nu er der nogen, der har sagt til mig, at jeg faktisk ikke har lov til at tage mere end 30 km væk fra mit fødested. Er det rigtigt? Og hvad er konsekvensen, hvis man overtræder en sådan regel?

Andre har sagt til mig, at den regel er blevet ophævet i forbindelse med det fri sygehusvalg, og jeg har ikke kunnet finde reglen beskrevet nogen steder (hvilket vel i sig selv taler for, at den ikke gælder).

Men nu er jeg i hvert fald forvirret. Jeg håber, at I har tid til at svare på mit spørgsmål.

Stine, 26 år.

Læs eksperternes svar



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.





© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook